Szakképzésben részt vevő tanulók és munkatársak mobilitása a Békéscsabai SZC Trefort Ágoston Technikum, Szakképző Iskola és Kollégiumban
Projekt szerződésszáma: 2021-1-HU01-KA121-VET-000011810
Akkreditációs kód: 2020-1-HU01-KA120-VET-000093926
Projekt időtartama: 2021.09.01. – 2023.08.31.
A projekt az Európai Unió Erasmus+ programjának pénzügyi támogatásával valósult meg, támogatási összeg 136 920 euró.
A projekt bemutatása:
A projekt háttere:
A Békéscsabai SZC Trefort Ágoston Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium 2020-ban Erasmus-akkreditációt nyert, mellyel biztosítva lett a korábbi évek során elkezdett munka támogatása az intézmény nemzetköziesítési tevékenységeiben. Az akkreditációnak köszönhetően, a 2021-ben benyújtott jelen projekt 45 tanulói és 19 munkatársi külföldi mobilitás megvalósítására nyert pénzügyi támogatást.
A projekt megvalósulása hozzájárul az iskola Erasmus-tervében meghatározott céljainak az eléréséhez, melyek a következők:
Célkitűzések:
Megvalósítás:
2022-ben és 2023-ban, 16 turnusban 66 fő mobilitása valósult meg, melyből 45 rövid távú tanulói mobilitás volt, 28-30 nappal, 7 kísérővel, valamint 2, 3-3 fős előkészítő látogatással, továbbá 7 munkatárs szakmai látogatáson, 14 munkatárs pedig továbbképzésen vett részt 5-7 nappal.
A megítélt 136 920 euró támogatási összegből 135 704 euró került felhasználásra. Vis maior eset miatt egy kiutazás törlésre került, mely miatt a tervezett 100%-os felhasználás 99,11% lett.
Célországok: Portugália, Málta, Franciaország, Románia, Dánia, Szlovákia.
Fogadó szervezetek: Associacao Intercultural Amigos da Mobilidade (Portugália), JAK Eurotrading Ltd (Málta), Lycee Polyvalent Rouviere (Franciaország), Vocational Education Training Srl (Románia), Sc Stator Ac Srl (Románia), Euc Nord (Dánia), Stredna Odborna Skola Technicka - Műszaki Szakközépiskola Komarno (Szlovákia).
A fogadó szervezetek közül új partnerek: Lycee Polyvalent Rouviere (Franciaország), Vocational Education Training Srl (Románia), EUC Nord (Dánia).
A mobilitásokba bevont ágazatok: specializált gép- és járműgyártás, elektronika és elektrotechnika, gépészet, informatika és távközlés.
A tanulói mobilitások célországainak legfőbb kiválasztási szempontja a magasszintű tudás megszerzésének lehetősége, az üzemi és az iskolai gyakorlat során megszerzett tapasztalatok hasznosíthatósága. A hagyományos európai célországaink mellett a környező országok magyarlakta területein lévő iskolákkal, vállalatokkal is együttműködünk. Kapcsolataink túllépnek a mobilitások szintjén, hosszú távú, aktív szakmai partnerségekre törekszünk. Régiónk gazdálkodó szervezeteinek nemzetközi versenyben kell tevékenykedniük, ezer szállal kötődnek az Európai Unió piacaihoz, ezért elvárás, hogy európai színtéren is versenyképes, nyelvtudással, külföldi munkatapasztalatokkal rendelkező szakembereket képezzünk. A diákmobilitások elősegítik ezt, továbbá kialakítják tanulóinkban az európai állampolgárság érzését. Törekszünk arra, hogy a kiutazók minél több szakterületet képviseljenek, és minél nagyobb létszámba bevonjunk hátrányos helyzetű tanulókat. A finanszírozás tekintetében továbbra is előnyben részesítjük a nonprofit fogadópartnereket, a költséghatékony forrásfelhasználást. A diák mobilitások esetén kísérőtanárokat biztosítunk, akik segítik a tanulókat az utazás során, a gyakorlat elindításában és zárásában, továbbá itthonról a nyomon követésben is. A kiutazó csoportok számára szakmai, kulturális, idegen nyelvi és lélektani felkészítő órákat szervezünk. A gyakorlat teljesítését osztályzattal, illetve Europass mobilitási igazolvánnyal ismerjük el.
Nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy munkatársaink mindennapi feladataikat naprakész szaktudás birtokában, a legújabb technológiai, módszertani eredmények felhasználásával végezhessék. Ennek elérése érdekében támogatjuk kollégáink külföldi szakmai látogatásait, továbbképzéseit. Jelen projekt segítségével sikerült a megújuló energiagazdálkodás témaköréhez kapcsolódóan megvalósítanunk egy dániai tanulmányutat. A projekt keretében megvalósuló másik típusú munkatársi mobilitási tevékenység a külföldi angol nyelvi képzéseken történő részvétel volt. Célunk, hogy a mobilitásokba munkatársaink minél szélesebb körét bevonjuk, ezáltal is erősítve az iskola pozitív nemzetközi megítélését. Ahhoz azonban, hogy szakmai téren is minél hatékonyabban tudjanak fejlődni egy-egy ilyen külföldi út során, fontos, hogy idegen nyelvi tudásuk megfelelő szinten legyen. Munkatársaink elismerése egyrészt a kötelező továbbképzés órakeretébe történő beszámítással történik, másrészt Europass mobilitási igazolvánnyal.
A projekt megvalósítása során digitális megoldásokat részesítettük előnyben, mely vonatkozott a dokumentálás, adminisztráció, megvalósítás, kapcsolattartás, értékelés területeire is. A dániai, romániai és szlovákiai turnusokat zöld utazással valósítottuk meg.
A mobilitásokhoz kapcsolódó linkek:
https://taszi.hu/hirek-erasmus
https://www.facebook.com/photo?fbid=627269359568603&set=pcb.627274946234711&locale=hu_HU
https://www.facebook.com/photo?fbid=726123105999242&set=pcb.726123572665862&locale=hu_HU
https://www.facebook.com/csabatv/videos/1552237871934014?locale=hu_HU
https://www.facebook.com/csabatv/videos/296260219877485?locale=hu_HU