A Békéscsabai Szakképzési Centrum Trefort Ágoston Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium idén is izgalmas eseménnyel lepte meg diákjait a november 9-ei Feltalálók Napja alkalmából. A Feltalálók Hete esemény a Digitális témahét keretein belül valósul meg, Ferenczi Tímea oktató szervezésében.
Az esemény során a résztvevők egy kincskereséses feladat során mérték össze tudásukat. A wifi, a DNS, a hegesztés és még sok más téma kapcsán kellett a tanulóknak ismereteket gyűjteni. A nyolcállomásos kaland során a diákok nemcsak szakmai ismereteiket bővíthették, hanem logikai képességeiket is fejleszthették. A verseny végén 18 tökéletes megfejtés született, bizonyítva, hogy a Trefort diákjai kitartóak és tehetségesek. Az esemény zárása 2024.11.11-én hétfőn az iskola könyvtárában került sor ahol a diákok eredményes teljesítményükért az iskola büféjében levásárolható kuponokkal gazdagodtak. Köszönet a Trefort Ágoston Alapítványnak a támogatásért és Rácz Attila büféjének az együttműködésért!
Ízelítő a témakörökből:
PLC
A PLC (Programmable Logic Controller, programozható logikai vezérlő) feltalálója az amerikai Richard E. Morley, aki az 1960-as évek végén fejlesztette ki az első ilyen eszközt a General Motors számára. A General Motors akkori igénye az volt, hogy egy rugalmasabb, könnyebben módosítható megoldást találjanak a gyártósori vezérléshez, amely kiválthatja a hagyományos, merev kábelezésű relés rendszereket.
Morley és csapata 1968-ban hozta létre az első PLC prototípust, amelyet Modicon 084-nek neveztek el. A PLC nagy előnye, hogy programozható, és könnyen újra konfigurálható, így gyorsabb és hatékonyabb gyártási folyamatot tett lehetővé. Ez a találmány alapvetően megváltoztatta az ipari automatizálás világát, és a mai napig az egyik legfontosabb eszköz a gyártási és ipari folyamatok vezérlésében.
Hegesztés
A hegesztőgép feltalálását nem egyetlen személyhez köthetjük, hanem több feltaláló és mérnök közös munkájának eredményeként jött létre a 19. és 20. században. A hegesztés alapját képező technológia fokozatosan fejlődött, ahogy különböző fémek megmunkálására alkalmas módszereket dolgoztak ki.
Az első hegesztési módszerek a kovácshegesztés (kovácsolás és kalapálás) voltak, amelyeket már az ókorban használtak. A modern elektromos hegesztés alapját Nikolaj Nyikolajevics Benardos és Stanisław Olszewski orosz-lengyel mérnökök teremtették meg, akik az 1880-as években kifejlesztették az ívhegesztési eljárást, és 1885-ben szabadalmaztatták azt. Később Charles Coffin amerikai feltaláló továbbfejlesztette az ívhegesztést, és 1890-ben szabadalmaztatta az első hegesztőrudat, amely lehetővé tette az ívhegesztés szélesebb körű alkalmazását.
A 20. század elején újabb fejlesztések, például a gázhegesztés és a ponthegesztés, tovább bővítették a hegesztési technológiák körét, és végül modern hegesztőgépek létrejöttéhez vezettek, amelyek különféle hegesztési módszereket (például MIG, TIG, és CO₂ hegesztés) tettek lehetővé.
Az amerikai Lincoln Electric vállalat alapítója, James N. Lincoln, amely a hegesztőgépek egyik legnagyobb gyártójává vált, és Lincoln neve mára szorosan összefonódott a hegesztéstechnológiával.