Bemutatkozás
A Légi- és Gépipari Képzőközpont 2022 márciusában történt átadását követően áprilisban kezdte meg oktatási tevékenységét.
Története a gyulai Airbus Helicopters Magyarország Kft. gyárának építésével párhuzamosan, 2019-ben kezdődött. A gyár alkalmazottai számára előírt speciális tananyagegységek oktatására alkalmas képzőhely létrehozása volt a cél, amely a Békéscsabai Szakképzési Centrum része és az oktatáshoz szükséges legmodernebb technológiákkal, kiemelkedő felszereltséggel rendelkezik.
A Centrum gépészeti ágazatban tanuló diákjai számára egyedülálló lehetőséget biztosít gyakorlati tudásuk szélesítésében. Ipari együttműködő partnereink részére számos iskolai és nem iskolai rendszerű képzést szervezünk, az Airbus alkalmazottjainak pedig a speciálisan összeállított elméleti és gyakorlati tananyagok oktatását franciaországi képzésben, a légiipari alkatrészgyártás oktatáshoz akkreditációt szerzett munkatársaink végzik.
A képzőközpont alapvető felépítése lehetővé teszi az oktatás különböző szintjének megvalósítását az alapozástól az iparban használt gépeken való munkáig. Átfogó gyakorlati oktatási tematikát dolgoztunk ki, hogy a beérkező szálanyag előkészítésétől az anyagmegmunkáláson keresztül, a különböző felületkezelési eljárások bemutatásán túl az anyagvizsgálatig, minden egyes lépés és részletekbe menően bemutatható és a diákok felkészültségétől függően oktatható legyen.
A forgácsolási eljárások gyakorlati oktatása tanulóink előzetes tudásfelmérését követően, a hagyományos gépektől a korszerű, az ipari termelésben használt megmunkálóközpontokig terjed.
Szimulációs eszközeink segítségével modellezhetőek a megmunkálási folyamatok, melyhez a számítógépen futtatott szoftverek mellett a forgácsológépek vezérlőivel megegyező, fizikai szimulátorok is rendelkezésre állnak.
Az elkészült munkadarabok tulajdonságainak vizsgálatához mérőtermeinkben rendelkezésre állnak különböző roncsolásos és roncsolásmentes anyagvizsgálati eszközök. Az alapvető geometriai méréseken túl a korszerű mérő- és vizsgáló eszközök számítógéphez kapcsolódva dolgozzák fel és értékelik ki a mérési eredményeket.
A gépészeti oktatással párhuzamosan automatika, illetve az elektropneumatika gyakorlati oktatását végezzük korszerű automatika termünkben. Az automatika műhely koncepcionális kialakítása során az idővel meghibásodó gépgyártástechnika eszközök javításához szükséges magasan szakképzett munkavállalók képzésére gondoltunk.
Az ipari automatika oktatás gyakorlati eszközei mellett a terem része egy épületautomatizálási rendszer az energiatudatos, automatizált épületgépészeti rendszerek gyakorlati oktatásához.
A Kétegyházi úti épületegyüttes számos tanteremmel, irodával, kiszolgáló helyiséggel rendelkezik, amelyben a Békéscsabai Szakképzési Centrum diákjai és dolgozói számára biztosít munkateret, a hangulatos belső udvar pedig felfrissülést kínál a szünetekben.
A munkaerőpiaci követelményeknek való megfelelés bizonyos területeken további fejlesztéseket, bővítést kíván. Ilyen például a CNC oktatógépeken történő forgácsolási eljárások gyakorlati oktatása, a mérőtermi eljárások és gyakorlatok szétválasztása, az elektropneumatika kiterjesztése mellett az elektrohidraulika oktatása. Jelenleg az RRF-2.2.2-23. pályázat keretén belül lehetőségünk nyílik az épületek energetikai korszerűsítésén túl, az eszközállomány bővítésére, az oktatási folyamatok előnyösebb struktúrába való elhelyezésére, és ezáltal az egyidejűleg képezhető tanulók számának növelésére.